Готель у Львові. Блог. Духовна велич Львова: храми та собори

Духовна велич Львова: храми та собори

Оновлено: 07.03.2024
4462

Чи знали Ви, що у Львові налічується більше ста храмів з різних епох? І це число збільшується, адже будуються нові, сучасні церкви.

Відвідуючи місто Лева, неможливо не відвідати відомі собори, адже вони вражають кожного гостя своєю величчю, помпезністю та водночас унікальною сакральною атмосферою. У цій статті ви дізнаєтесь історію та особливості найкрасивіших та найвідоміших храмів Львова. Читайте далі!

А ми, при нагоді, запрошуємо Вас зупинитись в готелі «Едем». Ми знаходимось у пішій доступності до всіх соборів, які знаходяться у центрі Львова. Від нас до Собору святого Юра Ви дійдете за 3 хвилини, а до Церкви святих Ольги і Єлизавети – за 7 хвилин. Чекаємо на Вас!

Домініканський собор Львів

Адреса: Музейна площа, 1

Домініканський собор спорудили ще у 1749 році. Побудований він у стилі пізнього барокко, на кошти відомих шляхтичів Юзефа та Миколи Потоцьких. Його архітектором був Ян де Вітте. А під храмом протяглися найдовші та найдавніші підземелля у Львові, у яких зараз проводять екскурсії.

З цією будівлею пов’язана цікава, але водночас сумна, історія любовного трикутника, що відбулася із заможною спадкоємицею графів Потоцьких.

Гальшка Острозька після змушених заручин із польським магнатом Лукашем Гуркою втекла в Домініканський монастир. Там обвінчалася із князем Семеном Слуцьким. Але розгніваний Лукаш зібрав військо і декілька тижнів тримав в облозі весь собор, в результаті чого силоміць забрав кохану і вивіз її до Польщі. Історія закінчилася смертю дівчини через сильну тугу та біль.

Відвідати Домініканський собор варто не тільки через історію. Вас неодмінно вразить його зовнішнє та внутрішнє оздоблення. Величні статуї, розкішні ікони та високі мармурові колони створюють неймовірний ансамбль, який викликає захват у кожного, хто його побачить.

Собор святого Юра Львів

Адреса: площа Святого Юра, 5

Цей собор вважають одним із символів Львова. Храм заворожує своєю красою усіх відвідувачів,  вражає своєю історією та архітектурою. Він належить до Світової спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також
Собор св. Юра

Латинський собор Львів

Адреса: площа Катедральна, 1

Латинська катедра входить у топ-7 найдавніших храмів міста Лева. Її будівництво почали ще у 14 столітті, а закінчили у 15. Собор складається з 8 добудованих каплиць, тому цілісна споруда виконана у різних архітектурних стилях: початковий проект — у готиці, наступні — у ренесансі, бароко, рококо, модерні та еклектиці. Головною гордістю храму можна сміливо вважати вежу, адже своєю висотою (66 метрів) вона поступається лише ратуші, тим самим завойовуючи місце у списку найвищих будівель Львова.

Колись біля храму був цвинтар, фігури з якого розставлені навколо споруди. Особливостями Латинської катедри є два снаряди у стінах, які стали пам’ятками турецької облоги 1672 року та україно-польської війни 1919 року. А ще собор постраждав і від рук самих міщан, які у 1772 році замурували головний арковий вхід, таким чином протестуючи проти австрійської окупації Львова.

Храм та його прилеглі каплиці неодмінно заслуговують уваги, як і внутрішні розписи та величезні колони.

Костел Ольги і Єлизавети Львів

Адреса: площа Кропивницького, 1

Храм святих Ольги і Єлизавети є найвищою спорудою міста — він досягає 88 метрів. Він вражає своєю величчю та красою, а ще є першим собором, який бачать туристи, адже знаходиться недалеко від залізничного вокзалу.

До речі, відвідувачі мають змогу потрапити на оглядовий майданчик, з якого відкривається неймовірний вид на місто.

Костел Єзуїтів Львів

Адреса: вул. Театральна, 10

Костел Єзуїтів або Собор Петра і Павла — це перша пам’ятка барокової архітектури у Львові, збудована у 1610-1630 роках. Храм спорудили за схемою римської церкви Іль Джезу, проект для якої створював Мікеланджело. Вдосконалював проект для львівського варіанту споруди італійський архітектор Джакомо Бріано. Внутрішнє оздоблення костелу завжди вражає — неповторні розписи та фрески, старовинні ікони та доскональні скульптури святих.

Під собором простягаються загадкові підземні галереї, у які також проводять екскурсії.

Бернардинський монастир

Адреса: Соборна площа: 3А

Бернардинський монастир або церква святого Андрія — це унікальна пам’ятка архітектури, побудована у 1630 році, що поєднала у собі стилі бароко, ренесансу та маньєризму. Зовнішній вигляд храму одразу приковує погляд та дивує своєю похмурою помпезністю. Фасад споруди прикрашений унікальними фігурами святих.

Внутрішнє оздоблення ще гарніше. Арки, золото, величезний орган, ікони та вишукані розписи з фресками та вітражами створюють неймовірну картину. Заслуговують уваги висока вежа-дзвіниця з годинником та розписана ротонда над криницею у дворі монастиря під муром. З останньою пов’язана легенда.

Колись у монастирі жив проповідник Ян з Дуклі. Коли він помер, його поховали на території собору. І вже через рік на тому місці утворилося цілюще джерело, через що і спорудили криницю. А у 1995 році Яна з Дуклі офіційно визнали святим.

Цей храм потрібно обов’язково відвідати вдень (щоб добре оглянути всю його красу) і ввечері (адже церква підсвічується різними кольорами, а це просто неймовірне видовище).

Вірменська церква Львів

Адреса: вулиця Вірменська, 7/13

Вірменський собор був збудований у другій половині 14 століття у стилях бароко, ренесансі та готиці. Першим архітектором храму був сілезький майстер Доре. Весь комплекс відноситься до Світової спадщини ЮНЕСКО, в нього входять: церква, дзвіниця, монастир, палац архієпископа, вірменський банк, а також дерев’яний вівтар та пам’ятна колона. Цей собор — єдиний унікальний представник Вірменської церкви по всій Західній Україні. Цікаво, що кам’яні стіни храму мають товщину 140 см!

Вірменський собор дивує своїми яскравими кольоровими розписами, фресками та мозаїками. Карти зоряного неба, східні орнаменти, химерні біблійні сюжети, вітраж — це все створює незвичайну атмосферу, викликає щире захоплення. Споруда є справді унікальною, адже схожої у Львові не знайти ніде. Вражає красою також і внутрішній дворик комплексу, в якому в теплу пору року розквітають квіти.

Преображенська церква Львів

Адреса: вул. Краківська, 21

Преображенська церква була збудована у 1898 році, її архітектором став Сильвестр Гавришкевич. З інтер’єру храму одразу привертає увагу розкішний іконостас та його оздобленнями золотими різьбленими орнаментами. Блакитний купол з розписами став справжнім серцем споруди.

Особливістю будівлі є снаряд, який влучив у стіну під час україно-польських боїв, але не вибухнув, тому знаходиться в ній і досі. Під ним встановлена пам’ятна табличка із надписом “6.01.1919”. Та ще однією важливою подією в історії храму було те, що за часів СРСР Преображенська церква першою в Україні повернулася під крило УГКЦ.

Споруда вражає своєю величчю та красою усіх відвідувачів, тому сюди варто потрапити кожному туристу.

Успенська церква

Адреса: вулиця Руська, 5/7

Успенська церква було побудована у 1629 році у стилі ренесансу. Її архітектором був Петро Італієць. Споруда є частиною цілого ансамблю, до якого входить вежа-дзвіниця Корнякта (до речі, зведена раніше храму), а також каплиця Трьох Святителів. Вежа є творінням відомого архітектора Петра Барбона, кошти на її створення виділив найбагатший мешканець Львова того часу — Костянтин Корнякт. Цікаво, що вона у 16 столітті була найвищою в цілій Україні! У дзвіниці знаходився величезний дзвін, два метри діаметром, якого ласкаво назвали “Кирилом”. Він був найбільшим у Галичині.

Варто зазирнути у внутрішній дворик храму — саме звідси можна найкраще розглянути весь ансамбль. Внутрішнє оздоблення церкви, звісно ж, розкішне. Ікони, колони, вітражі, розписи та різноманітні прикраси по-справжньому заворожують. Саме тут панує та особлива сакральна атмосфера.

Храм Святого Архистратига Михаїла

Адреса: вул. Винниченка, 22

Храм Святого Архистратига Михаїла стоїть на пагорбі, здіймаючи свої вежі до неба і нагадуючи фортецю. Раніше, він частково нею слугував, адже споруджувався за межами міських мурів. Будівництво розпочали у 1634 році, його часто затримували різноманітні військові сутички. Першу вежу звели у 1829 році, а другу лише через 77 років — у 1906. Тому будування храму тривало аж 270 років! Виконаний він у стилі бароко. У радянський час встиг послужити спочатку складом цукерні, згодом – будівельних матеріалів, а келії монастиря — гуртожитком.

Найбільше емоцій захоплення викликає внутрішній розпис на стелі з сюжетами із Біблії. Не менше вражають високі колони та арки із золотим декором, а також безліч ікон. Це неодмінно потрібно бачити на власні очі.

Органний зал Львів або костел святої Марії Магдалини

Адреса: вул. Степана Бандери, 10

Костел святої Марії Магдалини був збудований у 1635 році за проектами архітекторів Войцеха Керала й Мартина Годного. Він поєднує у собі стилі ренесансу та бароко. Його розкішний зовнішній вигляд чудово доповнює не менш красивий внутрішній — розписи, різьблений декор, фігури святих та ікони. Але захоплюючою також є і його історія.

Храм будували домініканці, а процесу заважали міщани, розганяючи будівельників. Причиною цьому стало підвищення податків, щоб міська казна змогла фінансувати спорудження костелу. Домініканці врешті поступилися та прийняли рішення самостійно все оплатити, вирішивши проблему. Трохи менше, ніж через десять років після завершення робіт, частину храму зруйнував із своїм військом Богдан Хмельницький, який взяв Львів в облогу.

Згодом, в сорокових роках 19 століття, тут австрійська влада створила в’язницю для жінок.

Храм постраждав у 1918 році, адже був на лінії фронту під час україно-польської війни. У 1936 році в костелі Марії Магдалини поставили орган. І лише у 1988 році храм перетворили у Будинок органної та камерної музики. До речі, цей орган і досі є найбільшим в Україні.

Цікаво, що під час розкопок у березні 1995 року, під вівтарною частиною костелу, знайшли скарб із 28 монетами із золота вищої проби. Зараз він знаходиться у Львівському музеї релігії. Також під час археологічних робіт була виявлена таємна крипта, але через брак коштів дослідження припинили.

Читайте також
Палаци Львова

У які собори Львова або храми Львова ви б не завітали — будьте певні, що побачите справжні витвори духовного мистецтва, які дивують своєю величчю та розкішністю. Вони кожного зачарують своєю красою та унікальною таємничою атмосферою.

Підпишись на розсилку Спеціальних пропозицій та Новин