Про Львів

Львів – місто з багатовіковою історією, в якому переплелися культури різних народів. Своєю красою Львів може зрівнятись лише з Парижем, недарма в народі його так і називають “Львів – це маленький Париж”. Місто побудоване з любов’ю до гармонії, істинно європейським шармом і дивно тонким розумінням краси. Тут завжди панують особливий настрій і стиль, які відбиваються на всьому: назвах невеликих магазинчиків і кафе, вишуканих фасадах будівель, красивих і оригінально оформлених вітринах, інтер’єрах історичних будинків у центральній частині міста . У всі часи Львів був добре відомий у Європі.

Гостинно запрошуємо відвідати наш готель у Львові.

Бурхлива і надзвичайно цікава історія унікального українського міста Львова налічує сім з половиною віків. Історики встановили, що на місці сучасного Львова, людське поселення існувало ще у V столітті. Ці землі належали Великоморавському князівству, а потім Польщі.

За часів правління короля Данила Романовича була розбудована Галицько-Волинська держава.Сприяв розвитку міст, залучаючи туди ремісників і купців. За його правління були побудовані Холм, Львів, Кременець, Данилів, Стіжок, відновлений Дорогочин. Переніс столицю Галицько-Волинського князівства з Галича до Холму. Після смерті короля Данила Романовича, князь Лев переніс столицю Галицько-Волинської держави у Львів. Стольним градом місто залишалося на протязі всіх наступних князювань. У 1303 році король Юрій І Львович домігся від Константинопольського патріарха окремої Галицької митрополії, незалежної від Київської, з центром у Львові. У княжому Львові окрім українських та польських були німецькі, татарські і вірменські поселення. Навколо будинків міщани садили сади. Міські поля знаходилися на західному березі Полтви в районі сучасного проспекту Чорновола.

У 1340 році після вбивства (отруєння боярами) князя Юрія ІІ, на Львів здійснив набіг польський король Казімір ІІІ Великий, розграбувавши місто, зокрема княжий Високий замок, вивіз до Польщі галицьку королівську корону. Галицькі бояри під проводом Дмитра Детька прогнали Казіміра і утворили Галицьку боярську республіку, що проіснувала десять років на чолі із Дмитром Детьком, що прийняв титул «управитель Руської землі».

У 1349 р. польський король Казімір ІІІ Великий вдруге пішов походом на Галичину і здобув Львів. Він встановив місту статус столиці Руського королівства – складової частини тодішньої Польщі з правами широкої автономії.Казимир Великий поруч з давньоруською осадою збудував нові міські квартали, які стали зачатком сучасного Львова.

У 1370 році польський король Людовік Угорський, по смерті Казіміра Великого призначив намісником Руського королівства князя Владислава Опольського, який через сім років передав Галичину Угорщині. Угорська зверхність тривала 9 років, після чого польські війська під керівництвом королеви Ядвіґи знову захопили Львів у 1387 році.

У 1387 році Львів став адміністративним центром Руського воєводства.

У місті знаходилися резиденції православного, вірменського, римо-католицького та уніатського єпископів, три юдейські общини (міська, передміська та караїмська). На початку XV ст. місто налічувало близько 10 тис. жителів, а в першій половині XVII ст. населення складає 25-30 тис. чоловік. Основою економічного розвитку були торгівля і ремесло.

leopolis ua

Крім цього, місто залишалося фортецею, яка не раз відбивала напади ворожих військ (найчастіше турків і татар), пережила облогу військами Богдана Хмельницького, відкупилася від турків у 1672, які тоді були союзниками Дорошенка, і була здобута лише раз — шведськими військами. Для налагодження спільних дій проти Карла XII у 1707 р. до Львова приїздив цар Петро I.

Водночас Львів відігравав значну роль у розвитку середньовічної культури. Заснований у 1661 р. Львівський університет був одним із найстаріших у Центральній Європі і першим на українських землях вищим навчальним закладом.

У 1772 році Львів відійшов до складу Габсбурзької монархії, ставши столицею коронної землі — Королівства Галичини і Волині.

Спочатку австрійська влада була вельми поблажливою до корінного україно-польського населення, але згодом, з початком ХІХ століття, центральна влада почала перетворювати Львів на німецьке місто. Наприклад, навчання у Львівському університеті стало проводитися виключно німецькою мовою. У зв’язку із цим у 1848 році вибухнуло збройне антиавстрійське повстання. Щоб його зупинити, цісарська артилерія була вимушена обстрілювати Львів. Під час повстання найбільше постраждали тодішня будівля Львівського університету по вулиці Театральній. В результаті повстання імператор повернув Львову колишні привілеї, зокрема у самоуправлінні і мові.

З 1870 року міську управу почали вибирати на вільних виборах; вона отримала право формувати магістрат — міський уряд. Таким чином до управи увійшли представники всіх етносів Львова. Разом з цим у місті почали виникати політичні партії.

Австрійська влада знесла оборонні мури, збільшивши цим територію міста і давши передумови до його розвитку. У цей час були збудовані нова ратуша, оперний театр, Домініканський собор, головний залізничний вокзал та багато інших значимих для міста споруд, було введено в експлуатацію електричний трамвай.

У Австрійський період Полтву було пущено колектором, що дало змогу розбити нову головну вулицю – проспект Свободи. Місто росло і збільшувалося, тому було адміністративно поділене на дільниці – праобрази сучасних районів.

З вересня 1914-ого по квітень 1915-ого Львів був окупований військами Російської імперії. У цей час у місті панував відносний спокій і сильних бойових дій не велося, про що свідчить факт безперебійної роботи міських трамваїв.

У 1915 році Львів повернувся під владу згасаючої на очах Австро-Угорщини. У 1918 році був заснований Український генеральний військовий комісаріат, який почав готувати збройне повстання. 18 жовтня цього ж року було утворено політичний представницький орган українського народу – Українську Національну Раду.

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада відбувся Листопадовий чин і всі урядові установи міста були захоплені українцями. Це спричинило проголошення 1 листопада 1918 року у Львові Західноукраїнської народної республіки. Її столицею став Львів. Закон визначав територію ЗУНР, яка включала українські етнічні землі і охоплювала Галичину, Буковину і Закарпаття. Національним меншинам на території ЗУНР гарантувалися рівні права з українським населенням.

У 1939 році згідно з пактом Молотова-Ріббентропа Львів увійшов до складу Радянського Союзу, а саме, Української Радянської Соціалістичної Республіки. Місто стало адміністративним центром Львівської області.

У червні 1941 року Львів був окупований нацистськими військами Гітлера. Місто входило до складу Генерал-губернаторства, будучи центром дистрикту Галичина. Німецька влада винищила єврейське населення – внаслідок Голокосту загинуло близько третини мешканців Львова. 30 червня 1941 року Організація Українських Націоналістів проголосила у Львові Акт відновлення Української держави, проте ця ініціатива наразилася на невдоволення німецької адміністрації і її ініціатори були заарештовані. 27 липня 1944 року Червона Армія звільнила Львів від гітлерівських окупантів.

Після здобуття Україною незалежності у 1991 році, Львів відроджується і стає центром культурного та духовного відродження української нації. У 1998 році Львів заноситься до списку світових пам’яток архітектури, які знаходяться під охороною ЮНЕСКО.

Як справжній діамант Східної Європи, Львів нагадує музей під відкритим небом. У ньому знаходиться понад 2000 історичних, архітектурних і культурних пам’яток.

Серед найвизначніших архітектурних пам’яток міста є Ратуша, ансамбль площі Ринок, Чорна кам’яниця, Палац Корнякта, Домініканський собор, комплекс Успенської церкви, Королівський арсенал, Порохова вежа, Міський арсенал, монастир Бернардинів, Латинська катедра, Собор святого Юра, Костел святої Ельжбети, Залізничний вокзал, Університет Франка, Оперний театр, Театр Марії Заньковецької, Вірменська церква, Церква святого Онуфрія, та інші.

Старий Львів – це перш за все площа Ринок, центр і осередок його громадського, економічного і культурного життя. Шість століть історія Львова нерозривно пов’язана з цією порівняно невеликою, майже квадратною площею розміром 142 на 129 м. Тут знаходився магістрат, палаци і будинки значних городян, тут торгували, тут вершили суд і розправу.

Площа Ринок була свідком найбільш важливих міських подій з 1356 року, з часу прийняття Магдебурзького права. Найбільш рання згадка про ратушу відноситься до 1381 р. Тоді це була дерев’яна споруда, завершена високою вежею і галереєю для міського сурмача. Але пожежі не пощадили будівлі. На початку XVII ст. була збудована нова ратуша з високою восьмигранною вежею, увінчаною позолоченим залізним левом. Але ця ратуша не збереглась до наших днів – її вежа завалилась у 1826 р. Спорудження будівлі, яка зараз здіймається на площі було завершено у 1835 р. за проектом Ю. Маркля, Ф. Третера, А. Вондрашки. Не дивлячись на свою масивність, ратуша органічно ввійшла в архітектурний ансамбль Львова, а її вежа стала символом міста.

Сьогодні Львів є скарбницею національних ідей та культури, це економічний, освітній та культурний центр Заходу України. У ньому багато музеїв, картинних галерей, театральних та музичних труп. Величний Львівський театр опери та балету має надзвичайно насичений сезон. Львів має справедливо заслужену репутацію міста з високим рівнем освіти, саме тут знаходиться один з найстаріших у Центральній Європі та перший заснований в Україні університет.

Серед найбільш значних у всій Європі львівських музеїв є: Львівська галерея мистецтв (картинна галерея), національний музей, історичний музей, музей історії релігії, музей етнографії та художнього промислу, аптека-музей, літературно-меморіальний музей І. Франка, літературно-меморіальний музей С. Крушельницької, музей народної архітектури та побуту (Шевченківський гай), природознавчий музей, музей “Русалки Дністрової”, музей арсенал.

Талановиті майстри – будівельники та архітектори, магнати та меценати створили унікальну перлину архітектури. Приїхавши до Львова Ви відчуєте неповторний дух, смак і пристрасть Галичини. Пройшовши вузькими вуличками Старого міста, обійшовши Площу Ринок, посидівши та помріявши в одній із кав’ярень, глянувши на місто з пагорбів Високого Замку, ви відчуєте містику та дух середніх віків.