Великдень – одне з найважливіших релігійних свят у всьому світі. Це свято асоціюється в усіх з сімейним затишком та теплом, а ще є символом чогось справді чудового – початку нового життя. Для українців Великодні свята – це ще й чудовий привід запланувати сімейні поїздки, адже це ще й державний вихідний. Читайте далі про найцікавіші традиції та варіанти святкування Великодня у Львові!
Традицій на Великдень існує безліч – від традиційного сніданку в колі сім’ї до пошуків скарбів з писанками в руках. Але сьогодні ми розповімо про найцікавіші з них.
Почати варто з того, що далеко не всі знають, чому Пасху святкують щоразу іншого числа. Все насправді просто – колись давно, аж у 1 тисячолітті нашої ери, воскресіння Христа святкували щотижня. Потім зрозуміли, що це занадто часто, і на Нікейському Соборі було вирішено – в першу неділю після 21 березня, як тільки зійде повний місяць, святкуватиметься цей день – воскресіння Ісуса Христа. Місяць повним стає не за графіком, а як вийде, тож дата щоразу інша.
Цьогоріч ми святкуємо Великдень 19 квітня,тому українці зможуть забути про роботу аж на цілих 3 дні – з 18 по 20 квітня!
Повертаючись до традицій, цікавим є звичай наших предків – ще в ті часи, коли цей день вважався символом перемоги Христа над темним періодом язичництва, люди розпалювали вогнища біля церкви і протягом усієї ночі слідкували, щоб воно горіло. Звичайно, усі жителі так робити не могли, проте не спав тоді ніхто! Вважалось, що заснувши в цю ніч, будеш сонним протягом всього року.
Ще одна цікава традиція полягає у випробовування своєї вдачі у Великодню ніч – наші предки брали до рук червоне яйце і вирушали з ним на пошуки скарбів. Яйце нагрівалось, тим самим вказуючи на місце схову потаємних скарбів. Цей маленький обряд вважали небезпечним, але ми певні, сміливці таки були – хто б не хотів знайти скарб?
Що стосується традиції розмальовувати яйця, то тут є так багато версій, що всі й не перерахуєш! Хтось розповідає про те, що курка матері Марка Аврелія першою знесла яйце, всипане крапками червоного кольору, котре передбачувало народження правителя. А римляни взяли за звичку надсилати фарбовані яйця приятелям в знак привітання.
Інші ж кажуть, що господар бенкету на честь смерті Христа, на фразу про його скоре воскресіння заявив наступне: «Станеться це хіба якщо курка зі столу оживе, а яйця – почервоніють». Що сталось далі – здогадатись неважко.
Найбільш мила історія про те, що яйця насправді розмалювала Богородиця, забавляючи маленького Христа.
Усі ми знаємо, що релігійні свята для львів’ян та й для всієї Західної України є дуже знаковими та важливими. Кожна львівська сім’я на Великдень йде на службу – більшість вночі, а з дітками – на ранішню дитячу. І без традиційного Великоднього сніданку цей день уявити аж ніяк не можна. У Львові у ці дні відбувається безліч приурочених святу подій, місто цвіте та наповнюється радісним настроєм. Саме тому, поїздка до Львова на Великдень стане дійсно цікавою – можна буде цілком поринути у світ українських традицій, до яких львів’яни ставляться досить серйозно.
Оскільки з давніх-давен люди вважали, що у перший понеділок після Великодня вода перетворюється у цілющу та здатну приносити здоров’я і щастя, вони обливали себе і близьких. Це символізувало духовне весняне очищення.
Сьогодні ж ця традиція – справжнє свято для маленьких бешкетників, що запасаються бутлями з водою та виходять на полювання. Кожен перехожий, що їм сподобався (або не сподобався, цього ми вже знати не можемо), стає мокрим з ніг до голови, а біля водойм розгортаються неймовірні водні баталії.
У Львові з поливального понеділка також вирішили створити справжнє дійство, де мокрим буде лише той, хто сам цього захотів! На головній площі міста встановлюють системи з подачею води і сушки для одягу та волосся, і починається справжня боротьба, насичена водними забавами та іграми. Локація дійства – біля входу до міської Ратуші.
Програма на Великдень у Львові завжди різноманітна – щоразу організовують нові цікаві концерти та події, проте є й такі, що стали улюбленими, і відбуваються з року в рік.
Коли: 10.04 – 22. 04. 2020
Локація: Проспект Свободи
Львів славиться своїми ярмарками! Великдень – не виняток. У святкові дні на проспекті Свободи з’являються стилізовані дерев’яні будиночки, де писанкарі, народні майстри, гончари та інші талановиті люди пропонують подивитись на свою творчість та придбати щось на згадку. Великодній ярмарок у Львові – це завжди щось незвичайне!
А ще тут можна буде поласувати справжніми українськими смаколиками та випити неповторної львівської кави, спілкуючись з дійсно цікавими людьми.
Ціни:
На Великодньому ярмарку можна придбати безліч сувенірів, що завжди нагадуватимуть вам про незабутній уік-енд у Львові! Так, наприклад, писанки коштуватимуть близько 30 гривень, а якщо це писанка ручної роботи – то від 60 грн, різноманітні свічки можна придбати за ціною від 20 гривень, а поласувати карамелізованими яблуками – від 30 гривень.
Чай та кава обійдуться за класичною для Львова ціною від 20-25 грн. Ще тут можна буде купити мед, мило ручної роботи, солом’яні корзини, пряники… Хто знає, які ще сюрпризи готує Великодній ярмарок цього року?
Коли: 25.03.2020 -26.04. 2020
Локація: Площа Музейна
Вхід вільний.
Яка ж Пасха у Львові без писанок? Яскраві, цікаві та незвичайні – розмалювати яйця разом з професійними художниками зможе кожен бажаючий на площі Музейній 1 (тій, що біля Домініканського Собору). Все це – Фестиваль писанок у Львові!
Львів на Великдень перетворюється у неповторний музей писанкарства на свіжому повітрі, долучаючи до цього дійства усіх навколо. Виставка писанок приймає у свої лави всіх бажаючих: прикрасити писанки квітами, шоколадом чи пінопластом і приєднатись до загальноміської акції дуже просто – творіть та виставляйте свої творіння на загальний огляд і створіть власне свято писанки!
Коли: 18.04.2020 – 20.04.2020
Локація: Шевченківський Гай
Ціни: 30 грн, пільговий – 20 грн.
Маєте за мету відчути справжній дух українських традицій? Тоді вам неодмінно треба відвідати Великдень в гаю! У Шевченківському Гаю на свята влаштовують справжнє дійство, відвідувачі якого попадають туди лише переступивши поріг локації: вас закрутять у «Кривому Танці» – традиційній давній гаївці, що заведе вас у вир самого дійства.
На галявинах водитимуться веснянки та гаївки, буде безліч забав та розваг, виступів фольклорних колективів та естрадних виконавців.
Слідкуйте за оновленнями, можливо, в Великдень в Гаю 2019 включить у свою програму ще щось нове та цікаве.
Декілька днів на Великодні свята особливо будуть цікаві туристам не з Західної України та з-за кордону!
Адже тільки у Львові можна побачити так багато незвичних українських традицій та відчути справжній дух Воскресіння Христа! Звичайно ж, якщо ви вирішили приїхати до Львова у кінці квітня, то потрібно завчасно потурбуватись про житло.
Найкращим варіантом буде зупинитись в готелі близько до центру. Готель «Едем» знаходиться у пішохідній доступності до всіх знакових подій та локацій, а ще пропонує безкоштовний паркінг для гостей та відмінний сервіс.
Крім того, ми потурбувались про наших гостей та організуємо вам справжній сімейний Великодній сніданок – з ковбасками, писанками та паскою. Все для того, щоб ваш тур до Львова на Великдень став незабутнім! Чекаємо на вас!