Хто б що не говорив про скромність запитів матеріальних та масштабність інтересів духовних, а від філіжанки справжньої духмяної кави, та ще й з тістечком, не відмовиться ніхто. Ну, майже ніхто.
Запах міцної кави, що пливе вулицями Львова – хтось від цих слів буде у захваті, хтось іронічно скаже, буцім, кава у Львові не росте та з-під землі її не видобувають. І перше, і друге є правдою. Але! Це все ж таки кава у Львові. А Львів – то є Львів.
При нагоді, запрошуємо Вас зупинитись в готелі «Едем»! Ми знаходимось у пішій доступності до центру міста, пропонуємо своїм гостям комфортабельні умови проживання та відмінний сервіс!
Один уважний ефіопський пастух помітив дивну бадьорість кіз після поїдання ними якихось червоних ягід, дуже схожих, до речі, на наші вишні за виглядом і смаком. Перевірив на собі й відчув небувалий приплив сил. З того часу, подейкують з 850 року, люди почали вживати каву – спочатку їли ягоди, а згодом з обсмажених і перетертих зернят почали варити чарівний напій, назва якого утворилася від місцевості Кафа. За п’ять століть кава стала відома в усьому світі.
Цікаво! У каві міститься 2 тисячі хімічних компонентів, з яких 800 є ароматичними сполуками, здатними у лічені хвилини підбадьорити людський організм.
Перш ніж з’явилися кав’ярні у Львові, Європа дізналася про каву завдяки нашому земляку – славнозвісному Юрію Францу Кульчицькому. Ще у молодості він примкнув до запорозьких козаків, потрапив до турецького полону, де й навчився турецької мови й призвичаївся до кави. Після звільнення з полону відкрив у Відні власну комерцію. Його постать, з історичної точки зору, є досить дискусійною й суперечливою. Але фактом є те, що за допомогу у звільненні Відня від турецької облоги, він отримав 300 мішків кави.
Віденці з обуренням сприйняли намагання Кульчицького призвичаїти їх до ненависного турецького напою. Проте згодом, випадково він винайшов рецепт кави з цукром і молоком. Ласували каву по-віденські з круасанами, що нагадували турецький півмісяць, із задоволенням. У 1683 році у Відні наш відомий земляк відкрив першу в Європі кав’ярню.
Цікавий факт! В Англії наприкінці 18 століття кав’ярні, як джерело революційних ідей, були під забороною.
Трохи раніше кав’ярня з’явилася у Кам’янці-Подільському – 1672 році, на той час Поділля знаходилося під протекторатом Туреччини. За деякими джерелами, у 1802 році вже працювала львівська кав’ярня «У Леваковського», а відкрита вона була, більш за все, ще років за двадцять до того.
У світі існує декілька видів кавових дерев, для приготування кави переважно використовують арабіку й робусту. Тривалість життя кавового дерева майже, як у людини – близько 70 років.
Дехто вважає, що стовідсоткова арабіка є еталоном кави. Проте експерти вважають, що найкраща кава у Львові виходить завдяки унікальному поєднанню різних сортів, адже кавові зерна, що виросли, наприклад, в Бразилії, істотно різняться від кави з Індії. Найвишуканіших рецептів – безліч.
Безпомилково найкраща кав’ярня у Львові визначається на щорічному фестивалі кави. «Вірменка» на Вірменській – ця культова кав’ярня вже три роки поспіль займає найвищу сходинку.
Адреса: вул. Вірменська, 19
Але найкращу каву у Львові варять не тільки тут.
Безліч невеличких львівських кафе й солідних ресторацій, кав’ярень з багаторічною історією й нових авангардних закладів, мережевий ритейл і численні кав’ярні-кондитерські – із великою приязністю вам запропонують чудову каву у Львові.
Адреса: пл. Ринок, 10
Адреса: вул. Братів Рогатинців, 7
Адреса: проспект Свободи, 12
Адреса: пл. Ринок, 29
Адреса: пл. Катедральна, 7
Адреса: проспект Шевченка, 23
Адреса: вул. Петра Дорошенка, 45
Адреса: вул. Івана Федорова, 20
Адреса: пл. Ринок, 34
«Щось цікаве» , «Black Honey», «SHOco», «Вероніка», «Теплий П’єц» – кожну з цих львівських кав’ярень відрізняє особиста родзинка, що приваблює і просто примушує щоразу приходити аби випити каву саме тут.
Ці кав’ярні можна знайти за адресами:
Якщо раніше просунуті кавові заклади мірялися рідкісними мікролітами і закликали пити каву не тільки без цукру, а й без молока, то сьогодні мінімалізм вже не актуальний. Бариста дали волю фантазії і запросто змішують латте з оливковою олією або буряковим сиропом, додають у раф ностальгічного смаку торта «Прага», а в молочну пінку вугілля.
Проте, в ресторані «Едем» ми не будемо дивувати вас надто химерними кавовими напоями, а просто запрошуємо смачно поснідати та збадьоритися запашною кавою з самого ранку, аби набратися сил і настрою перед екскурсіями й подорожами по місту Лева.
Вже зараз кавомани й кав’ярні Львова скуповують добірні кавові зерна, готуючись до фестивалю кави у Львові у 2019 році. Зважте, торішній Lviv Coffee Festival зібрав майже чверть мільйона відвідувачів, було зварено й випито річки кави.
Започатковано фестиваль кави ще у 2007 році. З того часу у вересні щорічно відбувається свято кави у Львові. Кожного разу організатори вигадують цікавий формат проведення фестивалю: майстер-класи від професіоналів, театралізоване шоу, 3D латте-арт, виставка інноваційного кавового обладнання, захопливі дискусії бариста про тонкощі приготування найсмачнішого напою, обрання кавових Короля й Королеви, фільмовані кавові історії.
Увага! Кава – продукт, що займає другу сходинку за рейтингом продаж у світі після нафти.
І звичайно, найбільша турка кави у Львові та Україні, кавовий ярмарок та море еклерів, штруделів, пляцків, запашної випічки й всіляких солодощів! А з самого початку – традиційна «Кавова ВЕЛОмиля», що стартує з Музейної площі. Нині вже по праву Львівський фестиваль кави став знаменною кавовою подією східної Європи.
Отакої! Святкування Міжнародного дня кави офіційно започатковано нещодавно – у 2015 році, щорічно 1 жовтня.
Гадання на кофейній гущі вважається одним із найбільш правдивих і приємних способів дізнатися про все те, що приховано від нас. Той факт, що ця традиція збереглася з часів середньовіччя, говорить на її користь. Існує багато способів і тонкощів проведення ритуалу.
Дехто вважає, що ворожити можна лише у певні дні, хтось промовляє особливі слова, а каву заварює по-особливому. Насправді найбільш важливим є правильне налаштування. Якщо підсвідомо ви готові прийняти інформацію, вона справді відкриється. Проте, якщо вимагатимете більшого, Вищі сили приховають її від вас.
Перевірений факт! Щорічно у світі люди випивають понад 250 млрд чашок ранкової кави.
Для гадання на кавовій гущі потрібні блюдце й порцелянова чашка світлого відтінку, що асоціюється з життям і світом. Заварюємо каву – тільки мелену, не розчинну. Налаштовуємося на ворожіння, подумки формулюємо питання. Настрій має бути спокійний, врівноважений, не варто надмірно концентруватися на очікуванні результату.
З насолодою випиваємо філіжанку кави. Тримаємо ручку лівою рукою і робимо три кругових оберти чашкою за годинниковою стрілкою. Ще раз у думках ставимо питання. Потім швидко перевертаємо чашку денцем вгору на блюдечко і рахуємо до 7. Перевертаємо чашку назад і уважно роздивляємося створені лінії та фігури.
Варто з обережністю поставитися до тлумачення символів, тому перш ніж гадати на кавовій гущі, поцікавтеся їх правильним значенням. Якщо трактувати символи некоректно, є ризик запустити негативну програму. Найбільш значущими є фігури у вигляді дерева, серця, собаки, птаха, дракона. Не менш важливе їх місце розташування. Втім, не сумуйте, якщо перший досвід виявився невиразним, через декілька експериментів станете більш впевнені.
Навколо спільної ранкової кави можуть зосередитися найкращі години життя вашої сім’ї, не говорячи вже про ті моменти, коли уся родина збирається у вітальні за чашкою кави з тістечками, неквапливо говорячи ні про що, а значить про любов до своїх ближніх. А як приємно просто відпочити з цікавою книгою за чашкою кави.
Любов до кави у Львові – дійсно то особливе відчуття. І ні вік, ні соціальне становище або будь-які інші статуси не мають значення. Певно, якби не було кави, її все одно потрібно було б комусь винайти…